SVĚTOVÁ PREMIÉRA NA GALAKONCERTECH


15. 10. 2019


Koncert pro trubku a brass band Ondřeje Moťky věnovaný Gáboru Tarkövi zazní na třech GALAKONCERTECH již 21. - 24. října 2019!


GALAKONCERTY Moravia Brass Bandu se světovým sólistou Gáborem Tarkövi s sebou přináší mnoho unikátních momentů. Jedním z nich je světová premiéra Koncertu pro trubku a brass band, kterou speciálně pro tuto příležitost zkomponoval sólokornetista Moravia Brass Band Ondřej Moťka.

Jak o koncertu mluví samotný autor a na co se již příští týden můžete těšit?

Co tě vedlo k napsání této kompozice?

Když před dvěma roky hudební agentura Prokoncert  obnovila myšlenku založit jedinečný orchestr v ČR, který nese název Moravia Brass Band, byl jsem požádán o úpravu několika filmových melodií. Tím začala vzájemná spolupráce na vytváření dramaturgie, kterou orchestr později představil na Film music tour 2O18. Už během této spolupráce jsme hledali další hudební směr brass bandu a vlastní tvorba soudobých autorů byl jeden z nich. Po FMT 2018 ve velice krátkém čase následoval projekt: Žestě rozezní chrám a FMT 2019. Ani v jednom z těchto projektů prostor pro vlastní tvorbu nebyl. Když jsem se poprvé dozvěděl o projektu „Gala“ a navíc o tom, že byl jako host pozván trumpetista Gábor Tarkövi, seznámil jsem Prokoncert s mým záměrem využít možnosti vlastní kompozice a napsat Koncert pro trubku a brass band, který by byl Gáborovi věnován. 

 

Co pro Tebe znamená tato skladba?

Koncert pro trubku a brass band je mojí první kompozicí, která se dočká živé produkce. Už z toho důvodu pro mně znamená opravdu hodně. Navíc její světovou premiéru bude hrát trumpetista, nebojím se říct světového formátu, stoupá pro mně význam této skladby do nepopsatelných hodnot.

 

Myslel jsi u komponování přímo na technické a umělecké kvality sólisty?

Při první nahrávce od Gábora Tarkövi jsem pochopil, že můžu do sólového partu napsat v podstatě „cokoliv“. Takže o technice náročnosti jsem se držel spíš toho, abych to byl schopen zahrát i já sám.

 

K jakému stylu bys přiřadil svůj koncert?

Koncert pro trubku a brassband je jakési vyjádření mého osobního nesouhlasu s moderní soudobou hudbou. Ta je plná abstraktních, často i nehudebních zvuků a disonancí, které „běžný“ posluchač nemá šanci za jeden večer vstřebat. Podle mého názoru jsou i z těchto důvodu koncerty soudobé hudby velice málo navštěvované. Rád bych na své kompozici demonstroval to, že i soudobá tvorba může obsahovat prvky starých mistrů. Mám na mysli mimo jiné: konsonantní harmonii, melodie, které jsou snadno zapamatovatelné a zpěvné atd. Moje invence v případě “Koncertu pro Gábora” pramenila z českých skladatelů období romantismu. Takže bych přirovnání směřoval k nim.

 

Jsi spokojen s prací brass bandu, který bude Gábora doprovázet?

S prací Moravia Brass Bandu jsem byl spokojený vždy. Nejinak je tomu v případě vlastní kompozice. 

 

Jakou roli brass band hraje v koncertu? 

V této skladbě nemá brass band za úkol pouze doprovázet sólistu. Snažil jsem se o maximální využití barev tohoto tělesa a mimo part sólové trubky se vyskytují i sóla v jiných nástrojích, např. sólo lesního rohu v druhé větě nebo fanfáry v třetí větě, které obstarají kornety a trombony. Skladba je napsaná tak, aby si v ní měl možnost každý najít své. Od zmiňovaných barev brass bandu přes lyrické části v sólovém partu trubky až po dynamickou a energickou třetí větu, kde se může brassband představit v plné síle.

 

Komponoval jsi doprovod přímo pro MBB nebo ho může hrát jakýkoliv jiný brass band?

Jak u aranžmá, které jsem pro MBB již dělal, tak i u vlastní kompozice myslím na daného člověka, který bude part hrát. Je to pro mě jednodušší, když znám technické i jiné možnosti jednotlivých hráčů v MBB. To ale neznamená, že tuto skladbu může hrát jen Moravia Brass Band. Jediná "potíž" je v tom, že jako jediný brass band používáme místo altových rohů lesní rohy, jejichž zvuk bych v jiných brass bandech hledal. Je totiž od altových rohů diametrálně odlišný.

 

Jak dlouho jsi koncert komponoval?

Na tuto otázku je těžké odpovědět. Při zaměstnání a celkové pracovní vytíženosti se ke komponování každý den nedostanu. Takže se můžu orientovat jen podle data vytvoření první partitury. Podle tohoto kritéria vychází délka komponovaní na cca. dva a půl měsíce.

 

Jak se těšíš na premiéru a jaké další plány máš s koncertem?

Celkově se na projekt GALA těším moc. Samozřejmě mám i obavy, protože je to velice náročný program na interpretaci a to, že zazní moje kompozice ve světové premiéře tyto obavy jen prohlubuje.

Žádné konkrétní plány s koncertem nemám. Je důležitá reakce široké veřejnosti, která mi napoví, jestli bude mít koncert pro trubku a brass band nějaký další vývoj.MNOZIL BRASS v Brně s novým programem!

Moravia Brass Band pozval do Brna své kolegy-žesťaře MNOZIL BRASS. Vystoupí 30. 6. 2020 od 20h v brněnském SONO CENTRU. Vstupenky...


Moravia Brass Band zakončil FILM MUSIC TOUR 2019 v pražském Divadle Hybernia

Turné filmové hudby navštívilo šest měst. Na každém z koncertů si diváci vestoje vytleskali dva přídavky a odcházeli s úsměvem na...


GALAKONCERTY představily Moravia Brass Band i sólistu Berlínské filharmonie

Na konci října Moravia Brass Band představil program "Gala" a svého sólistu sezóny, sólotrumpetistu Berlínské filharmonie,...


Sólotrumpetista Berlínských filharmoniků Gábor Tarkövi vystoupí v ČR

Gábor Tarkövi, sólotrumpetista Berlínských filharmoniků je sólistou sezóny MBB. Vůbec poprvé vystoupí tento světový trumpetista...


Zažijte naši hudbu na vlastní kůži

Žijeme hudbou. Nechte se pohltit silou žesťového orchestru a dejte alespoň na okamžik zapomenout všednímu dni!

Zůstaňme na stejné vlně

Nenechte si ujít nejbližší koncerty a další novinky.


Souhlasím se zpracováním osobních údajů. Text souhlasu