GALAKONCERTY představily Moravia Brass Band i sólistu Berlínské filharmonie


29. 10. 2019


Na konci října Moravia Brass Band představil program "Gala" a svého sólistu sezóny, sólotrumpetistu Berlínské filharmonie, zkušeného pedagoga, komorního i symfonického hráče, Gábora Tarkövi. V čele orchestru stál opět šéfdirigent Chuhei Iwasaki.


 


Moravia Brass Band s Gáborem Tarkövi a šéfdirigentem Chuheiem Iwasaki
Besední dům Brno 24. 10. 2019

Dvořákovu síň pražského Rudolfina vůbec poprvé v bohaté historii rozezněl brass band. Orchestr představil svůj zvuk v plné parádě a dokázal, že do Rudolfina patří. Koncert začal komorním obsazením orchestru, kde se v aranžmá Koncertu Antonia Vivaldiho představil Ondřej Moťka na pikolo trubku a Jan Pospíšil na eufonium. Virtuozní start pokračoval Předehrou Egmont L. van Beethovena, kde orchestr ukázal své zvukové možnosti. Následovala sólová trubka Gábora Tarkövi, a to Sonatina Bohuslava Martinů, kde místo klavíru doprovázel sólistu brass band. Před pauzou Moravia Brass Band pod vedením energického Chuheie Iwasakiho zahrál originální kompozici Fire in the Blood a nechal posluchače napjaté, jakým směrem se bude druhá půlka koncertu ubírat.

Start druhé půlky byl rázný. Summon the Heroes Johna Williamse ukázala zvukové i technické možnosti brass bandu, představila se především kornetová skupina! Následovala světová premiéra koncertu pro Trubku a brass band Ondřeje Moťky, kterou uvedla Kristýna Ratajová jako Koncert pro Gábora Tarkövi a Moravia Brass Band. Gábor Tarkövi předvedl vrcholné umění hry na trubku a zároveň citlivým způsobem premiéroval tuto soudobou skladbu, která je postavena na tradičních prvcích české hudby! Moravia Brass Band neměl pouze doprovodnou funkci, ve druhé větě se sólově představil hornista Milan Křeháček a ve třetí větě orchestr vedl plnohodnotný dialog se sólistou. Přítomnost skladatele, který je zároveň kornetistou orchestru vyvolala silné ovace. Koncert pokračoval aranžmá jedné části Planet (Jupiter) Gustava Holsta, kde se představila v plné síle i bicí sekce, která mimojiné obsahovala dvě sady tympánů a rozezněla tak celou Dvořákovu síň. V závěru koncertu se opět představil brilantní Gábor Tarkövi s tradičním Benátským karnevalem, který ovšem provedl na křídlovku a samozřejmě za doprovodu MBB.

Publikum si vestoje vyžádalo přídavek, kterým jemným tónem Gáborovy křídlovky koncert velmi vkusně zakončilo. Reprízy koncertů byly ve zlínském Kongresovém centru a brněnském Besedním domě. Koncertů se zúčastnilo mnoho významných hostů z umělecké i politické scény.MNOZIL BRASS v Brně s novým programem!

Moravia Brass Band pozval do Brna své kolegy-žesťaře MNOZIL BRASS. Vystoupí 30. 6. 2020 od 20h v brněnském SONO CENTRU. Vstupenky...


Moravia Brass Band zakončil FILM MUSIC TOUR 2019 v pražském Divadle Hybernia

Turné filmové hudby navštívilo šest měst. Na každém z koncertů si diváci vestoje vytleskali dva přídavky a odcházeli s úsměvem na...


SVĚTOVÁ PREMIÉRA NA GALAKONCERTECH

Koncert pro trubku a brass band Ondřeje Moťky věnovaný Gáboru Tarkövi zazní na třech GALAKONCERTECH již 21. - 24. října 2019!


Sólotrumpetista Berlínských filharmoniků Gábor Tarkövi vystoupí v ČR

Gábor Tarkövi, sólotrumpetista Berlínských filharmoniků je sólistou sezóny MBB. Vůbec poprvé vystoupí tento světový trumpetista...


Zažijte naši hudbu na vlastní kůži

Žijeme hudbou. Nechte se pohltit silou žesťového orchestru a dejte alespoň na okamžik zapomenout všednímu dni!

Zůstaňme na stejné vlně

Nenechte si ujít nejbližší koncerty a další novinky.


Souhlasím se zpracováním osobních údajů. Text souhlasu