Sólotrumpetista Berlínských filharmoniků Gábor Tarkövi vystoupí v ČR


4. 9. 2019


Gábor Tarkövi, sólotrumpetista Berlínských filharmoniků je sólistou sezóny MBB. Vůbec poprvé vystoupí tento světový trumpetista spolu s jediným českých brass bandem. Galakoncert se uskuteční již v říjnu.


Pražské Rudolfinum, brněnský Besední dům a zlínské Kongresové centrum rozezní třicetičlenný Moravia Brass Band s Gáborem Tarkövi, a to s programem GALA. Nebude chybět česká hudba, ale také originální kompozice pro brass band, tedy orchestr složený pouze z žesťových a bicích nástrojů v jasně daném obsazení.

Gábor Tarkövi je od roku 2004 sólotrumpetistou a vedoucím sekce Berlínských filharmoniků. Působí také jako pedagog, komorní a především sólový hráč. Pro hudebníky i nadšence je jeho návštěva v naší republice významnou událostí. Samozřejmě organizátoři mysleli i na Tarköviho pedagogickou činnost a rozhodli se uspořádat masterclass, které budou koncertům předcházet.

Gábor Tarkövi se narodil v roce 1969 v Maďarsku, Esztergom a pochází z rodiny hudebníků.
Ve svých devíti letech získal od svého otce první hodiny trumpety. Po absolvování Základní umělecké školy Győr, přešel v roce 1987 na pedagogickou hudební školu v Budapešti, kde studoval u Gyorgy Geiger. Od roku 1990 pokračoval ve studiu na Hudební akademií Franze Liszta v Budapešti ve třídě Frigyese Varasdy.
Po studiích v Budapešti mu byli velkým vzorem György Kurtág a Hans Gansch. První angažmá získal v roce 1991 jako sólotrumpetista Württembergische Philharmonie Reutlingen a v roce 1994 v Berliner Sinfonie-Orchester (dnes Konzerthausorchester). V roce 1999 se přestěhoval na stejnou pozici do Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks. Od roku 2004 je sólotrumpetistou a vedoucím trumpetové sekce v Berliner Philharmoniker. 
Vedle symfonického vytížejí hraje Tarköviho také v mnoha komorních souborech. Je členem rakouského dechové souboru Pro Brass a Brass Connection a také nově založeného Wien-Berlin Brass Quintet a Berlin Philharmonic Brass Trio.
Dále je Tarkövi vyhledávaným sólistou a pravidelně se objevuje v Evropě, USA a Asii. Jako sólista hraje s významnými orchestry včetně Berliner Philharmoniker, Kammerorchester des Bayerischen Rundfunks, China Philharmonic Orchestra, New Japan Philharmonic a Bach Collegium München. Tarkövi vede Orchestrální akademii Berlínských filharmoniků a také pořádá mistrovské kurzy po celém světě. Od roku 2018 je profesorem trubky na Universität der Künste Berlin.

 POMÁHAT NENÍ VĚDA

Moravia Brass Band vystoupí na online koncertě 1. 7. 2020, který pořádá Jihomoravský kraj!


MORAVIA BRASS BAND BUDE HRÁT NA STŘEŠE

Po dlouhé odmlce pořádáme koncert na podporu sbírky Radka Baboráka


MORAVIA BRASS BAND na Smetanově Litomyšli letos nevystoupí

Vlivem COVID-19 se neuskuteční náš již vyprodaný koncert na národním festivalu Smetanova Litomyšl.


Živý koncert na Českém rozhlasu Brno

Koncert Moravia Brass Bandu na 1. máje potěšil posluchače rozhlasu.


Zažijte naši hudbu na vlastní kůži

Žijeme hudbou. Nechte se pohltit silou žesťového orchestru a dejte alespoň na okamžik zapomenout všednímu dni!

Zůstaňme na stejné vlně

Nenechte si ujít nejbližší koncerty a další novinky.


Souhlasím se zpracováním osobních údajů. Text souhlasu